zamówienia

5-10 minut

27 października 2023

Kompleksowe zamówienia jesienne kluczem do sukcesu

Sezon wiosenny to czas, w którym w ogrodnikach budzą się marzenia o kolorowych kompozycjach roślinnych, zdobiących ich zieloną przestrzeń przez cały rok. Aby zapewnić im bieżący dostęp do najświeższych i najatrakcyjniejszych roślin, kluczowe jest precyzyjne zaopatrzenie centrum ogrodniczego.

Warto o nim pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem, nawet już wczesna jesienią oraz zastosować kilka zasad, czyniących proces zatowarowania bardziej efektywnym oraz prostszym.

Pozwoli to uniknąć pośpiechu i chaosu, związanych z ostatnią chwilą lub brakiem dostępności.

Jak skutecznie planować zamówienia?

Składanie zamówień to nie tylko jeden z wielu procesów operacyjnych punktu ogrodniczego. Obecnie to także strategiczne działanie, mające bezpośredni wpływ na końcowy wynik finansowy, przekładający się na sukces biznesowy.

Podzielić można je na dwa typy:

  • kompleksowe zamówienia, obejmujące pełne spektrum pożądanego towaru,
  • sezonowe domówienia, zaspokajające bieżące potrzeby.

Dlaczego warto zadbać o zaopatrzenie punktu w sezonie już jesienią? Proces składania zamówień odbywa się w tym okresie na bazie pełnej oferty, obejmującej m.in. interesujące nowości, rośliny cieszące się popularnością, a także odmiany trudno dostępne, często produkowane w szkółkach w mniejszych ilościach. Składając zamówienia jesienią, zwiększa się prawdopodobieństwo na pożądane, precyzyjne zaopatrzenie punktu w sezonie.

SZYBCIEJ SKŁADANE ZAMÓWIENIE = WIĘKSZA DOSTĘPNOŚĆ PRODUKTÓW

Podczas planowania zamówienia, prócz terminu, niezbędne jest również uwzględnienie stosunku ceny do jakości. Pozorna oszczędność na tym etapie może przynieść znacznie wyższe koszty później, wynikające chociażby z roboczogodzin niezbędnych przy pielęgnacji roślin. Nieuwzględnienie możliwości kadrowych, może skutkować stratą jakości lub nawet materiału.

Zatowarowanie punktu to nie tylko wybór odmian oraz ich ilości. To również wybór kim będzie Twój zaufany dostawca. Warto wybrać tego, oferującego produkt gotowy do wystawienia na punkcie, w momencie jego dostarczenia. Tego typu rośliny cechują się:

  • wysoką jakością wynikającą z terminowej pielęgnacji – odpowiednim cięciem i rozkrzewieniem, stosowaniem wysokojakościowych nawozów i środków ochrony, a także mulczem,
  • estetyczną prezentacją – barwną etykietą, atrakcyjnym pojemnikiem dobranym do wielkości rośliny,

W takim przypadku dostarczony produkt nie wymaga dodatkowego nakładu pracy ze strony pracowników centrum.

Wykorzystaj potencjał Zielonego ShowRoomu

Doskonałą okazją do składania kompleksowych zamówień jesienią jest listopadowy Zielony ShowRoom. Udział w nim daje nie tylko możliwość osobistego zobaczenia i zamówienia materiału szkółkarskiego, ale także nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych. Dodatkowym atutem jest atrakcyjny dodatkowy rabat związany wyłącznie z tym wydarzeniem.

O czym pamiętać przed złożeniem zamówienia?

Regularna inwentaryzacja stanów jest niezbędna w procesie zarządzania asortymentem. Uporządkowane dane, dotyczące dostępności produktów, są pomocne w planowaniu działań zawczasu, w tym optymalizowaniu procesów zamówień. Pozwala to uniknąć zarówno ewentualnych braków jak i zastojów w ramach odmian roślin.

Planując składanie jesiennych zamówień na kolejny sezon, warto również przeanalizować możliwości magazynowe, w tym zimowanie roślin. Wymagania wielu odmian często umożliwiają ich samodzielne, nisko kosztowe magazynowanie, a jesienny odbiór łączony jest z dodatkowymi rabatami, przekładającymi się na oszczędności dla punktu.

Przed złożeniem zamówienia warto skonfrontować dotychczasowe zamówienia z wynikami sprzedażowymi. Popierając je własnym doświadczeniem, a także obserwacją zachowania klientów, możliwe jest wyciągnięcie cennych wniosków. Umożliwia to wyłonienie roślin, cieszących się największym zainteresowaniem.

Zróżnicowany asortyment = Zadowoleni Klienci

W strategicznym składaniu zamówień istotne jest jego zróżnicowanie, oparte na profilu działalności. Komplementarna lista asortymentowa wpływa na zadowolenie oraz utrzymanie grona stałych klientów – sprzyja budowaniu ich lojalności.

Miłośnicy roślin, szukając w punkcie popularnych produktów, odnajdą wachlarz inspiracji, pomocnych w rozwijaniu ogrodniczej pasji oraz rozgrzewających ich nienasyconą ciekawość.

Komplementarna lista asortymentowa to również wzrost średniej wartości każdego zakupu (tzw. wartość koszyka zakupowego). Dzięki różnorodnej formie sprzedawanych odmian, niemal każdy klient jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

RÓŻNORODNA OFERTA CENTRUM = WIĘKSZE ZADOWOLENIE KLIENTÓW

Składając zamówienia należy pamiętać, by pojawiły się w nich produkty z grup:

  • BASIC – stanowiące fundament zamówienia, najczęściej w mniejszych pojemnikach,
  • BASIC+ – roślinne warianty typu BASIC w większych pojemnikach, np. C7.5,
  • BASIC PRO – wariant BASIC i BASIC+ w formie szczepionej,
  • COMFORT – rośliny w formie piennej,
  • PREMIUM – rośliny kolekcyjne,
  • BESTSELERY – rośliny, najchętniej wybierane przez centra ogrodnicze,
  • NEW – gorące nowości rynkowe.

Rośliny z grup BASIC wraz z COMFORT stanowią szkielet zamówienia. Te uwzględnione w PREMIUM oraz NEW są odmianami sprawdzonymi przez światowej klasy hodowców, zgodne z najnowszymi zielonymi trendami. Z roku na rok zyskują szczególne znaczenie, przyciągając uwagę klientów. Nie mniej warte uwagi są także roślinne BESTSELLERY, umożliwiające podejrzenie wyboru branży.

BESTSELLERY:

Podsumowanie

Planując zamówienia odpowiednio wcześnie i pozostając elastycznym w tym procesie, można nie tylko stworzyć centrum ogrodnicze zaspokajające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, ale również uszczelnić budżet centrum ogrodniczego. Bezapelacyjnie, przyczyni się to do powodzenia w sezonie.

Zachęcamy do pozostawania w bieżącym kontakcie, w celu uzyskania aktualnych stanów magazynowych oraz rekomendacji. W połączeniu z zapytaniami ofertowymi, znacznie łatwiej nam odpowiadać na zapotrzebowania oraz zabezpieczać dostęp do najlepszych roślin.

Twoja Check lista jesiennych zamówień

Dzięki kompleksowej Check Liście będziesz mieć pełną kontrolę nad procesem zamawiania roślin, a wejście w sezon wiosenny będzie przebiegać łatwiej i płynniej.

Przed złożeniem zamówienia:

  • Inwentaryzacja stanu magazynowego.
  • Zrewidowanie profilu działalności oraz strategii na kolejny sezon.
  • Ocena możliwości finansowych oraz dostosowanie budżetu na zamówienia roślinne.
  • Ocena możliwości magazynowych materiału roślinnego (w tym zimowania).

W trakcie składania zamówienia:

  • Monitoring najnowszych trendów ogrodniczych.
  • Pozyskanie aktualnej oferty od dostawcy.
  • Złożenie zamówienia na materiał roślinny.
  • Określenie terminu dostawy, w oparciu o planowany termin otwarcia sezonu wiosną.
Przewiń na górę